KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum Třineckých železáren a města Třince.
Muzeum přibližuje život a historii města i jeho stěžejního podniku
Muzeum Třineckých železáren a města Třince. 
Autor / zdroj foto: cz-museums.cz

Muzeum Třineckých železáren a města Třince / Třinec

Muzeum Třineckých železáren a města Třince seznamuje návštěvníky s historií Těšínského Slezska a založení třinecké hutě. Ve výstavních síních jsou k vidění unikátní historické artefakty z hutní výroby, v zahradách muzea pak i rozměrné technické exponáty.

První část expozice se věnuje historickému vývoji území Těšínského Slezska, jejíž počátky návštěvníky zavedou až do 9. století. Seznamuje je s Třince a jeho okolím, způsobem života zdejších obyvatel a počátky hutnictví v regionu. Věnuje se podrobně zahájení třinecké hutnické historii, jejíž počáteční rozvoj byl úzce spjat s nalezišti rudy i vápence v blízkém okolí, dostatkem dřeva a vodní energií řeky Olše. Expozici doplňují nejstarší produkty třinecké hutě, které byly vyrobeny ve slévárně a smaltovně.  

Druhá expozice návštěvníky provede významnými událostmi, které přímo ovlivnily život obyvatel Těšínského Slezska a zachycuje další vývoj Třineckých železáren. V této části si pomocí náštěnného projekturu diváci projdou nejdůležitější milníky hutě a seznámí se s dalšími exponáty připomínající historii města a jejích obyvatel.

Složitý vývoj Těšínského Slezska, města Třince i Třineckých železáren pomáhá dětem pochopit pracovní sešit Muzejník. Díky němu si lépe zapamatují poznatky získané během prohlídky stálé expozice z několika okruhů, kterými jsou například lidový oděv, keramika, kolovrátek ve Slezsku či počátky Třineckých železáren.

Ve třetí části výstavního prostoru návštěvníci najdou historickou maketu měsa a Třineckých železáren. Připomenou si výstavbu nového třineckého sídliště, současnou podobu města a hutě. Pro děti je tu připraven kvíz o městě a huti. Dotykový automat v sadě několika otázek prověří znalosti z historie města Třince a Třineckých železáren. Nabízí snadnější variantu pro děti a náročnější pro dospělé a pamětníky. 

V zahradě muzea je přístupná panelová výstava s různou tematikou, například o historii hutě, města a regionu. Zároveň je doplněna rozměrnými technickými exponáty.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby i cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.