VOLNÝ ČAS / Náš tip

Památky Moravskoslezského kraje zahajují sezónu velikonočními prohlídkami
Zámek v Hradci nad Moravicí. 
Autor / zdroj foto: Jan Smekal

Moravskoslezský kraj

Památky ve správě Národního památkového ústavu zahájí návštěvnickou sezónu ve čtvrtek 28. března. Na zámcích v Hradci nad Moravicí, Raduni a Dole Michal si můžete užít velikonoční svátky a netradiční prohlídky.  

Památky jsou na následující sezónu připraveny v nejlepší možné kondici a souběh velikonočních svátků a prvního víkendu letošní sezóny slibuje okázalý rozjezd. Zájem návštěvníků se postupně zvyšuje, v loňském roce navštívilo památky v Moravskoslezském kraji (SZ Hradec nad Moravicí, SZ Raduň, SZ Janovice u Rýmařova, Důl Michal) celkem 87 774 turistů. To je o 6 472 osob více než v roce 2022. Na památky se vracejí nejen čeští návštěvníci, ale přibývá i těch zahraničních, zejména ze Slovenska, z Polska, z Rakouska a částečně i z asijských zemí.  

Po dvou letech musel Národní památkový ústav přistoupit ke zvýšení vstupného na některých památkách, a to kvůli zvýšeným nákladům na správu památek a také v návaznosti na úsporná opatření zřizovatele MK ČR. V rámci všech památek ve správě NPÚ vstupné pro dospělé se v průměru změní o 6 %.  U čtvrtiny objektů se ceny na základních prohlídkových okruzích neměnily. U poloviny památek NPÚ se vstupné pro dospělé na základních okruzích zvýšilo o 20 korun, u 15 objektů o 40 korun a pouze u tří objektů zaplatí dospělí za základní návštěvnický okruh o 60 korun víc.

Na zámku v Hradci nad Moravicí a Raduni se vstupné zvyšuje o 20,- Kč, na zámku Janovice u Rýmařova to je o 40,- Kč a na Dole Michal zůstalo vstupné na stejné úrovni jako v loňském roce teda 160,- Kč základní vstupné pro dospělého.

Oblíbený projekt Po stopách šlechtických rodů se letos zaměřuje na rod Habsburků. Do projektu se zapojují zámky Hradec nad Moravicí, a to výstavou zaměřenou na historické vazby Lichnovských a Habsburků, která bude k vidění v samostatném výstavním prostoru prvního prohlídkového okruhu a Janovice u Rýmařova, kde bude trvale instalována velkoformátová fotografie vozu Graf and Stift, aktéra sarajevského atentátu v prostorách garáže zámku Janovice, kde vůz hraběte Harracha parkoval.


Termíny otevření na památkách

SZ Hradec nad Moravicí od 28. 3.
SZ Raduň od 28. 3.
Důl Michal od 28. 3.

SZ Janovice u Rýmařova od konce května

Autor / zdroj: Dagmar Šnajdarová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.