KULTURA / Hudba

Ostravica z Frýdku-Místku a Valašský vojvoda z Kozlovic. Dva soubory, dvě výročí, jedem koncert
 
Autor / zdroj foto: ostravica.com

FRÝDEK-MÍSTEK / KOZLOVICE

Soubor lidových písní a tanců Ostravica z Frýdku-Místku slaví letos 55. výročí svého založení a Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic slaví 45. výročí.

Oba soubory se spojily a "stovku" oslaví mimo jiné společným programem na dvou koncertech, jejichž součástí bude křest nových CD každého ze souborů.

Okénko do historie Ostravice: Tanečníci a muzikanti z města na obou březích řeky Ostravice oslaví letos již 55. výročí od svého založení. V roce 1960 tehdejší soubor Ondráš přesídlil z Janovic do Místku a o sedm let později se z Ondráše stala Ostravica. Karel Kozel, Pavel Goluch, Jindřich Krupa a hlavně Věra Šimková. To byli lidé, kteří položili základní kámen folklórního souboru, který rozdává radost už více než pět desítek let.

Během let se Ostravica svojí cílevědomou prací na poli muzikantském i tanečním rychle zapsala do povědomí nejen veřejnosti laické v tehdejším Československu, ale zaujala také odborníky ve folklórním „světě“. Zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století získal soubor několik důležitých ocenění, která dodala všem členům energii a nadšení do dalších let. Domácí či zahraniční cesty souboru byly vždy velmi úspěšné, ať už se soutěžilo nebo „jen“ vystupovalo. Folklór horského Lašska a moravsko-slovenského pomezí zavítal během pětapadesáti let do většiny evropských zemí, ale také do Jižní Afriky i Ameriky, či na okraj Asie.

Založení dětské části souboru - Malé Ostravice přineslo novou perspektivu a inspiraci. Od roku 1996 si tak dospěláci vychovávají své nástupce, kteří nyní tvoří většinu členského obsazení. Malí kamarádi „velké“ Ostravice se postupně seznamují s lidovou slovesností v říkadlech, písních a tancích, ale také utužují svá vznikající přátelství, mnohdy na celý život.

Umělecký odkaz Věry Šimkové a Vladislava Turka jsou základem pro novou choreografickou a muzikantskou tvorbu, jež je obohacována vyvíjejícím se obrazem folklorismu. Diváci a posluchači si z vystoupení souboru odnášejí nejen vzpomínky na tradice regionu, ale také zážitek z životních příběhů. V posledních pěti letech vkládají střípky ze života do písní, tanců a celkového chodu souboru Irena Blablová, Libuše Kvašná, Lenka Verlíková, Martina Jakobová, Silvie Slavíková, Daniela Dvorská, Monika Škanderová a Radek Jakob. Vyprávění o lidských příbězích uvidíte a uslyšíte také na blížících se výročních koncertech.

Okénko do historie Valašského vojvody: V květnu roku 1970 vznikla z iniciativy učitele a zapáleného vlastivědného pracovníka pana Jana Boháče národopisná skupina pod názvem Ondřejník. Navázala na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které v minulosti působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník. Nejstarší zmínka o živých a bohatých folklorních tradicích je však už z roku 1895, kdy kozlovičtí tanečníci vystoupili s Válkovou cimbálovou muzikou z Kunčic p. O. na slavné Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Na úspěšném vystoupení kozlovických tanečníků měl velký podíl i hudební skladatel Leoš Janáček.

V roce 1975, kdy se vedení začali věnovat manželé Vlastimil a Marie Krpcovi, vznikl z národopisné skupiny Ondřejník soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda s vlastní cimbálovou muzikou. Sběrateli lidových písní, kteří zapisovali v lašsko-valašském regionu a z jejichž zdrojů soubor čerpá, byli František Sušil, František Bartoš, z mladšího období pak Antonín Pustka z Kunčic (1877-1960) a Vincenc Socha ze Lhotky pod Ondřejníkem (1903-1970). Zejména jeho odkaz - asi 1 500 písní a tanců je bohatou studnicí pro repertoár souboru Valašský vojvoda. Během 45-ti let zavítali tanečníci a muzikanti nejen na desítky festivalů a slavností v České republice a do mnoha evropských zemí, ale také do exotických krajin, jako jsou Jordánsko, Japonsko nebo Korea.

Velký ohlas má také tradiční Valašský bál, pořádaný každoročně třetí sobotu v lednu, kde se všichni společně baví při cimbálové muzice, a kromě bohatého programu jsou připraveny i speciality krajové kuchyně. K celoročnímu souborovému životu patří kromě vystoupení také další společné akce, např. zabíjačka, velikonoční obchůzky či vánoční koledování. Valašský vojvoda je také spolupořadatelem mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění.

Narozeniny, a hlavně ty stoleté, se mají pořádně oslavit, proto pro vás připravili dva koncerty. Pořad s názvem „Už stě o tym slyšeli?“, ve kterém uvidíte tanečníky a muzikanty z obou slavících souborů, propojí naše významná výročí. Ve druhé části koncertu v Kozlovicích se můžete těšit na křest CD „Byltě jeden člověk“. V Místku se chystajípokřtít nové vánoční CD s názvem „Němajtě za zle, že zme pryšli k vam“ a přivítají tak blížící se Advent.

Jste zváni nejdříve 7. listopadu do Kozlovic, kde žili potomci valachů a správců salaší, stejně jako valašských vojvodů z rodu Krpců a Žáčků. Kozlovický Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda oslaví své 45. výročí založení v sále Obecního úřadu v 18.00 hod. společným koncertem s dětmi z Valášku a se členy souboru Ostravica. Dobrovolné vstupné můžete věnovat na místě před akcí.

21. listopadu se vám v kině Petra Bezruče v Místku představí Soubor lidových písní a tanců Ostravica spolu s Malou Ostravicí a také se členy Valašského vojvody. Vstupenky na koncert, který je realizován za podpory Statutárního města Frýdek-Místek, můžete kupovat již od 4. listopadu v Beskydském informačním centru v Místku.

Na závěr každého z koncertů vás čeká posezení u cimbálu a dobrého vína. Nezapomeňte si tedy poznamenat do kalendáře dvě důležitá data: 7. a 21. listopadu 2015.

Autor / zdroj: Monika Škanderová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.