KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Popis: Lanová dráha na Javorový.
Lanová dráha na Javorový.
Autor / zdroj: javorovy.cz

Lanovka vyveze cestující z Oldřichovic na Javorový za necelých deset minut

TŘINEC-OLDŘICHOVICE

Lanová dráha z Oldřichovic na Javorový umožňuje vystoupat do nadmořské výšky 886 metrů nad mořem, aniž byste museli udělat jediný krok. Navíc už během jízdy se můžete kochat krásnými výhledy do okolí.

Spodní stanice lanovky se nachází na jižním okraji Oldřichovic, což je místní část města Třince. Pokud se chcete svézt, můžete tak učinit v každou celou hodinu od 9 do 17 hodin, a to každý den po celý rok. Lanovka pasažéry vyveze do nadmořské výšky 886 metrů nad mořem. Její horní stanice se nachází zhruba půl kilometru od vrcholu Malý Javorový a asi dva kilometry od hlavního vrcholu, tedy Javorového vrchu vysokého 1 031 metry nad mořem.

Lanovka přepraví na jednomístných sedačkách 364 lidí za hodinu. Při jízdě z dolní do horní stanice urazí 1 310 metrů a překoná převýšení 424 metry. Pohybuje se rychlostí nejvýše 2,24 metru za sekundu. Zdola nahoru jede necelých deset minut. 

Historie lanovky:
Stavba lanovky na Javorový vrch byla zahájena v roce 1955.
Samotnou dráhu vyrobil národní podnik Transporta Chrudim na přelomu let 1954 a 1955. Původně měla být dodána do Sarajeva, ale vzhledem k tomu, že ji zákazník nepřevzal, bylo pro lanovku určeno nové působiště – Javorový vrch u Oldřichovic u Třince.
Zahájeni provozu lanové dráhy se konalo 7. července 1957.
Dráhu od začátku provozovaly ČSD, které se jí ještě v roce 1957 snažily odprodejem zbavit. Protože ale nenašly kupce, dráha v jejich majetku zůstala až do roku 1996, kdy byla zprivatizována.
Lanovka na Javorový vrch je v provozu celoročně. Mimo provoz je lanovka vždy na jaře a na podzim, kdy se konají pravidelné opravy a revize. 

Podrobnější informace najdete na webu www.lanovkajavorovy.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Frýdecko-místecký hospic může díky daru Nadace ČEZ i v době koronaviru přijímat pacienty s tracheostomií

Hospic Frýdek-Místek získal od Nadace ČEZ v rámci krizového grantu 50 tisíc korun na nákup sterilizátoru vzduchu.

DNES SE STALO

HISTORIE2. června 1297

Václav II. byl korunován českým králem a jeho manželka Guta Habsburská českou královnou.

ZAJÍMAVOSTI2. června 1410

hodinář Mikuláš z Kadaně, profesor astronomie Jan Šindel s mistrem Hanušem sestavují staroměstský orloj v Praze.

DOPRAVA2. června 1898

první návrh na pražské metro podal městské radě obchodník Ladislav Rott. V Evropě v té době mělo metro jen Londýn a Budapešť.

POZVÁNKA OBRAZEM