SPORT / Ostatní sporty

Popis:
2.9.2018

Beskydskou sedmičku 2018 ovládl její rekordman

BESKYDY

Devátý extrémní přechod RENAULT-CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA 2018 máme úspěšně za sebou. Absolutními vítězi se stala dvojice Stanislav Najvert – Jan Zemaník (tým Salomon/Suunto-lifefood.cz), která 95 kilometrů dlouho trať zvládla ve skvělém čase 12:02:39. Letošní ročník přinesl jednu novinku přímo na startu a další průlomovou, chystají pořadatelé závodu na příští jubilejní ročník.

START

V pátek 31. srpna B7 premiérově odstartovala ze sportovního areálu STaRS Třinec. Na místním atletickém stadionu se sešlo 2941 závodníků (z toho 714 žen), kteří potleskem ocenili motivační překvapení pořadatelů v podobě vystoupení populární kapely Mirai a jejich písničky Když nemůžeš, tak přidej. Na obě závodní trasy LONG (95km) i SHORT (86,7km) vyprovodila sportovce, za efektivního ohňostroje, zcela zaplněna hlavní tribuna třineckého stadionu.

VÍTĚZOVÉ

První závodní noc byla k účastníkům B7 přívětivá, počasí bylo téměř ideální, bez deště. Nejlepší běžci tak dorazili do cíle na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm v sobotu krátce po 10. hodině. Nejlepšího času 12:02:39 dosáhl tým Salomon/Suunto-lifefood.cz ve složení Jan Zemaník – Stanislav Najvert. „Poslední roky jsem tu byl pokaždé a vychází mi to tak, že jeden rok mi to vyjde a druhý ne. Takže letos to nevyšlo, letos jsem se trápil. Tentokrát jsem si musel hrábnou úplně na dno. Musel jsem dolovat úplné zbytky sil. O to víc si vítězství vážím,“ zhodnotil svou cestu ke čtvrtému titulu Stanislav Najvert, rekordman v počtu prvenství na B7. Naopak jeho parťák si dlouhou cestu z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm nemohl vynachválit. „Pro mě to byl po delší době tak dlouhý závod nad 10 hodin a šel se mi parádně. Dneska to všechno sedlo, měl jsem skvělého parťáka, skvělý support, počasí bylo ideální. Klidně bych si to dal ještě zpátky,“ řekl v cíli Jan Zemaník. Oba prvenstvím na RENAULT-CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA 2018 získali i titul Mistrů České republiky v horském maratonu dvojic.

NEJVĚTŠÍ BOJOVNÍCI

Účastníci B7 měli na její zdolání 29 hodin (do neděle 2. září 3:00) a vytouženého cíle nakonec dosáhlo 2084 závodníků. Mnozí z nich došli na frenštátské náměstí až během druhé závodní noci a ta jim neodpustila ani metr na trase extrémního přechodu. V sobotu se přes Beskydy přehnalo několik silných bouřek, doprovázených vydatným deštěm. Peprně vyprávět by o tom mohl handicapovaný sportovec Miroslav Motejzík ze Strakonic, který zdolal B7 i s amputovanou nohou za pomocí speciální protézy. Došel do cíle sám, po více než 27 hodinách pochodu, o půl 2 v noci na neděli 2. září. „Parťák musel skončit v Čeladné. Pokračoval jsem sám, ale pořád jsem se k někomu připojoval a zase odpojoval. Na konci, na Velký Javorník, to už bylo hodně vyčerpávající. Tam jsem měl chvíli pocity marnosti, chvíli nadšení. Při sestupu do Frenštátu to nebylo jednoduché, tam už to bylo na morál, ale věděl jsem, že už to nemůžu otočit,“ řekl muž, který si od pořadatelů vysloužil titul Největší bojovník B7 2018. „Mě závod nadchnul. Moc se mi líbil a mám v plánu se na Beskydskou sedmičku vrátit. Mám nový cíl, dojít za světla,“ ví už dnes Miroslav Motejzík.

ZA ROK I JEDNOTLIVCI

Příští rok bude pro B7 průlomový. Na jubilejním 10. ročníku budou vůbec poprvé závodit jednotlivci. „Od této kategorie si slibujeme, že k nám přitáhne opravdovou špičku v horském běhu. Celosvětový trend je neúprosný a kategorie dvojic je pro mnohé špičkové sportovce limitující. Ne každý má k sobě stejného parťáka a mnozí špičkoví atleti B7 neabsolvovali jen proto, že nechtěli jít ve dvojici, nebo nikoho k sobě neměli,“ vysvětluje hlavní organizátor B7 Libor Uher. Možnost startovat v nové kategorii ale umožní jen splnění přísných kvalifikačních kritérii. Jedním z nich bude například dosažený čas z uplynulých ročníků B7. „Pravděpodobně to bude čas pod 15 hodin, možná ještě limit zpřísníme. Poskytneme také určitý počet míst svazům, které se zabývají horským během, a ty mohou své pozice delegovat svým nejlepším sportovcům,“ dodává úspěšný horolezec.

O finální podobě kvalifikačních podmínek kategorie jednotlivců budou závodníci včas informováni. Již dnes můžeme prozradit, že je čeká náročnější trasa po beskydských hřebenech LONG v délce 95 kilometrů. 10. ročník Beskydské sedmičky bude probíhat ve dvou kategoriích: jednotlivců a dvojic.

CHARITA

Je tradicí, že k Beskydské sedmičce neodmyslitelně patří charitativní akce Každý metr pomáhá. Jejím garantem a dlouholetým partnerem B7 je Institut Bazální stimulace. Závodníci v cíli na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm byli letos odměněni jedinečnou ručně vyráběnou klíčenkou s medailí. Všechny vyrobily těžce postižené ženy ze slovenského střediska TAU Turie. Na symbolické K2 v cílovém prostoru ani letos nechyběla kasička na finanční dary, do které přispívali závodníci, pořadatelé, fanoušci i návštěvníci města. Podařilo vybrat 45 727 korun a peníze zamíří do neziskové organizace ŠAFRÁN DĚTEM o.p.s.. „Moc děkujeme. Výtěžek poputuje na projekt Bezpečná stopa, který je pro děti v ústavním zařízení do sedmi let s větším postižením a zvyšuje kvalitu života pomocí konceptu bazálních stimulací. Je to dobrovolnický projekt,“ upřesnila ředitelka organizace Šárka Francírková.

B7 MĚNÍ ŽIVOTY

Mimořádně těžký horský závod Beskydská sedmička má motto „95 kilometrů, které Ti mění život“. Těší nás, že jeho význam závodníci každoročně potvrzují. Letos za všechny to byl smíšený závodní pár, kde partner požádal partnerku v cíli o ruku. Řekla ANO.

Absolutní vítězové RENAULT-CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA 2018

Muži

1. Stanislav Najvert - Jan Zemaník (Salomon/Suunto-lifefood.cz) – 12:02:39
2. Kamil Bezděk – Marek Novotný (Hybaj Team) – 12:10:34
3. Vladimír Řehák – Jaroslav Vicher (KILPI RACING TEAM-KESBUK) – 12:46:32

Mix

1. Linda Tekeliová – René Kaleta (VIPweb-RELI TEAM) – 14:20:09
2. Ivana Hrdličková – Lukáš Hlavička (Černohorský duopack) – 14:52:10
3. Hanka Přadková – Honza Žaloudek (MonturaCzechTElevenRunT) – 15:21:37

Ženy

1. Barbora Macurová – Petra Macurová (2 Macurky) – 14:55:55
2. Veronika Tkáčová – Kateřina Klepáčová (LYSOHOŘI-RUMASPORT) – 15:41:37
3. Martina Dvořáková – Barbora Cichá (Extra Ladies) – 15:48:22

Autor / zdroj: Adam Knesl

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Frýdek-Místek ovládne Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival patří k tradičním kulturním akcím ve Frýdku-Místku. Letos město roztančí ve dnech 11. až 17. června.

Post

RegioJet vytvoří na Ostravsku až 150 nových pracovních míst

RegioJet hledá nové zaměstnance pro stávající dálkové vlaky, i pro nové rychlíky na trase z Bohumína a Ostravy do Brna, které vyjedou od 15. prosince

Post

Inspektoři z České inspekce životního prostředí uložili loni pokuty za více než 15 milionů korun

V Moravskoslezském kraji provedli inspektoři v loňském roce 1705 kontrol a uložili 279 pravomocných pokut v celkové výši 15 316 390 korun.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA