KULTURA / Vánoce

Popis: Místecké náměstí Svobody v období adventu.
Místecké náměstí Svobody v období adventu.
26.11.2018

V předvánočním čase se pobavíte v Adventním městečku

FRÝDEK-MÍSTEK

Místecké náměstí Svobody a jeho blízké okolí se opět po roce promění v zářivé Adventní městečko. K návštěvě bude lákat od 30. listopadu, kdy bude slavnostně rozsvícen Vánoční strom, až do 23. prosince.

Zájemci v něm najdou nejen stylové stánky s vánočním zbožím a dobrotami, ale také pódium, na kterém se budou střídat divadelníci, tanečníci a hudebníci. O víkendech budou na děti čekat pohádky, adventní dílny, vláček i Ježíškova pošta. Chybět nebude ani zvonička vánočních přání, betlém, živá zvířátka a dřevěné i jiné vánoční kulisy. A protože vše se nevměstná pouze na náměstí, ožijí i okolní uličky a prostranství.

„Adventní městečko bude dýchat sváteční atmosférou, kterou se snažíme každým rokem umocnit. Letos budou nově do vánočního hávu oděny také kašny. Ta velká přímo na náměstí získá podobu vánočního svícnu a menší u křížového podchodu adventního věnce. Na náměstí budou také panely s fotografiemi přibližujícími život v Adventním městečku, vánoční výzdobu města i zimní krajinu. Adventní městečko se stane na několik dní místem, kde se pobavíte, kde se můžete potkat se známými, které jste dlouho neviděli, ale taky místem, ze kterého si můžete odnést v nějaké podobě trochu Vánoc domů,“ vybízí k návštěvě městečka primátor Michal Pobucký.

Nedílnou součástí Adventního městečka jsou Adventní trhy, které se budou konat na náměstí Svobody v Místku od 30. listopadu do 23. prosince od 10 do 18 hodin (dle zájmu návštěvníků i déle). Ve stylových stáncích se budou prodávat wafle, placky, ale také horká medovina, čokoláda, různé druhy punčů i nealkoholické a další dobroty. Občerstvení bude bohaté a téměř neměnné. Zato nabídka vánočních výrobků se bude ve stáncích často obměňovat. Návštěvníkům se tedy vyplatí projít se náměstím častěji. V nabídce budou mimo adventní dekorace, vánoční perníčky, cukroví a svíčky, také šperky a výrobky ze dřeva, skla i keramiky.

Doprovodný program v Adventním městečku bude zajištěn každý den a nebudou v něm chybět ani tradiční akce. Ve středu 5. prosince ovládne náměstí Mikuláš a následující středu 12. prosince je na programu tradiční akce Česko zpívá koledy. Sobotní a nedělní dopoledne budou patřit představením pro děti a den před Štědrým dnem se bude na náměstí již tradičně rozdávat Betlémské světlo. Návštěvníci se mohou těšit i na koncerty. „Koncertovat uslyšíme tradiční oblíbence, jako jsou Milan Michna, Ondřej Klímek, Tomáš Kočko, Ostravička nebo Stanley´s Dixie Street Band. Premiéru na našem pódiu bude mít třeba Petr Roman, Světlo, Nedivoč nebo vítěz Beskydského slavíka,“ zmiňuje několik z mnoha interpretů Gabriela Kocichová z KulturyFM.

Adventní dílny budou na náměstí zejména o víkendech a tvořit se v nich bude pokaždé něco jiného. Připravují je zaměstnanci Střediska volného času Klíč za finanční podpory statutárního města Frýdek-Místek. Zájemcům budou přístupné zdarma.

Do tvořivého programu se zapojily i střední školy. Střední škola řemesel z ulice Pionýrů nabídne ve středy 12. prosince a 19. prosince zdobení perníčků a výrobu zvířátek z marcipánu. Střední odborná škola Lískovecká přiveze v pátek 14. prosince a v sobotu 15. prosince na náměstí mini kovářskou dílnu se žhavou výhní a kovadlinou, takže zájemci si budou moci vyzkoušet náročnost kovářského řemesla,“ doplnil náměstek Pavel Machala.


ADVENTNÍ DÍLNY
Pořádá SVČ Klíč. Zájemcům jsou přístupné ZDARMA a není nutné se hlásit předem.

30.11. 15:00 - 18:00
výroba vánočních ozdob na stromeček

05.12. 15:00 - 18:00
čekání na Mikuláše si děti zkrátí vytvořením rozpustilého čertíka, andělské dekorace a zimního obrázku

08.12. 10:00 - 12:00, 15:00 - 18:00
výroba dekorace do okna, malého andělíčka i dřevěné ozdoby

09.12. 10:00 - 12:00, 15:00 - 18:00
výroba velké sněhové vločky, andělského náramku i ozdob z oříšků

15.12. 10:00 - 12:00, 15:00 - 18:00
výroba vánoční třpytivé baňky a přívěsku se sněhovou vločkou

16.12. 10:00 - 12:00, 15:00 - 18:00
výroba novoročenky, podložky pod hrnek i malých oříškových dekorací na sváteční stůl

Tvoření pod taktovkou středních škol
12. 12.
a 19. 12. od 10:00 – 16:00 - náměstí Svobody – zdobení perníčků a modelování zvířátek z marcipánu (Středí škola řemesel F-M)
14. - 15. 12. od 10:00 – 16:00 - náměstí Svobody – mini kovárna (SOŠ Lískovecká)

Autor / zdroj: Jana Matějíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Frýdek-Místek ovládne Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival patří k tradičním kulturním akcím ve Frýdku-Místku. Letos město roztančí ve dnech 11. až 17. června.

Post

RegioJet vytvoří na Ostravsku až 150 nových pracovních míst

RegioJet hledá nové zaměstnance pro stávající dálkové vlaky, i pro nové rychlíky na trase z Bohumína a Ostravy do Brna, které vyjedou od 15. prosince

Post

Inspektoři z České inspekce životního prostředí uložili loni pokuty za více než 15 milionů korun

V Moravskoslezském kraji provedli inspektoři v loňském roce 1705 kontrol a uložili 279 pravomocných pokut v celkové výši 15 316 390 korun.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA